Bowlingová škola

Trénink bowlingu

V prvé řadě je dobré mít jasno proč vlastně chci trénovat s trenérem. Pokud berete bowling jako relaxaci s přáteli po náročném pracovním dnu a jde vám spíše o příjemně strávený čas a odpočinek než o výsledek, pak zřejmě trenéra potřebovat nebudete.

Jestli vás ale začal bowling bavit jako skutečný sport, v kterém by jste rádi soutěžili nebo alespoň podávali stabilně dobré výsledky, je vhodné se svěřit do rukou trenéra, který vám pomůže proniknout do základů tohoto sportu a vyhnout se tak "metodě pokus-omyl", jenž vás může zdržet ve vývoji i o několik let.

V ideálním případě si potenciální student uvědomí potřebu odborného vedení včas, tedy dříve než si vytvoří nevhodné návyky, které je pak obtížné odstraňovat. Nejčastěji ovšem v českých zemích vyhledají lidé trenéra bowlingu teprve v okamžiku kdy se dostanou ve svém vývoji do slepé uličky nebo chtějí významně zvýšit svůj stávající průměr. V takovém případě jsou obvykle očekávání vysoká a prvním úkolem trenéra je stanovit si realistické cíle a psychicky připravit studenta na pravděpodobný dočasný pokles výkonosti.

Trénink začátečníků

Při tréninku začátečníků se postupuje systematicky od nácviku vypouštění koule, volného kyvu, závěrečné pozice a udržení rovnováhy při odhodu. Pro přesný a konzistentní hod je důležité správné načasování závěrečného skluzu a volného kyvadla. Synchronizace celého rozběhu s nápřahem, který končí skluzem a vypuštěním koule na dráhu, se anglicky nazývá "timing". Správný timing je jedním ze základních stavebních kamenů dobrého hodu a jeho nácvikem se stráví značná část tréninku začátečníků nebo těch studentů, kteří se rozhodli přepracovat svůj styl od základu.

Trénink středně pokročilých hráčů

U středně pokročilých hráčů je při tréninku třeba klást stále důraz na čistotu stylu, ale samotný trénink je věnován dalším velmi důležitým prvkům bowlingu. Mezi jinými jsou to především: Přesnost a konzistence hodu, variabilita a přizpůsobivost hráče, dohozové systémy a procentuální úspěšnost dohozů, základy roztáčení koule.

Trénink pokročilých hráčů

Trénink pokročilých hráčů vychází vždy z individuálních potřeb a požadavků hráče a probíhá na základě vzájemné domluvy. Trenér zde vystupuje především jako coach a partner, který přináší hráči "pohled zvenčí", tedy to co samotný hráč na dráze nemůže vidět a to během tréninku nebo i samotného turnaje. Dalšími tématy jsou věci taktiky, čtení drah a mazacích schémat, výběr vhodné koule a stylu hodu pro různé typy mazání, přizpůsobení se podmínkám na dráze a psychologická příprava. Vždy je třeba si s trenérem/coachem vyjasnit co od něj očekáváte a jestli je schopen vaše očekávání naplnit.